Aloe Vera Shot Nasıl Kullanılır?

Aloe Vera Shot kullanımı oldukça keyifli ve basittir. Bir kutu içerisinde 15 adet shot bulunmaktadır. Her bir shot 30 Ml’dir. Sabahları kahvaltıdan yarım saat önce 1 shot tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yağ yakmaya ve kilo vermeye yardımcı bu eşsiz ürün sayesinde siz de kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Aloe Vera bitkisinin sadece cilde iyi geldiği ve iyileştirici etkisi olduğu bilinmekteydi. Fakat son dönemde yapılan uzun araştırmalar sonucu gıda olarak tüketilmesinde de oldukça faydalı olabileceği gözlemlenmiş ve yavaş yavaş sofralarımızda da yer almaya başlamıştır. Ünlü isimlerinde aralarında bulunduğu birçok kişi içeceklerinde ve yemeklerinde kullanmaya başlamıştır. Tadı ve kokusu baskın olmadığından tüketimi ve kullanımı oldukça kolay olup özellikle yemeklere kıvam verme konusunda etkili olduğu gözlemlenmiştir.

aloevera shot kullanımı

ALOE VERA İÇERİĞİ NEDİR?

Aloe Vera bitkisinin içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. İçeriğinde başlıca şunlar bulunmaktadır;

A, C, E vitaminleri, folik asit, B1, B2, B3, B6 ve B12’nin yanında kalsiyum magnezyum, çinko, krom, selenyum, demir ve potasyum

Görüldüğü üzere içerik olarak birçok besinden daha faydalığı görülmekte ve günden güne de kullanım alanları genişlemektedir. Sindirim sisteminde birçok faydası olan Aloe Vera SHOT bağırsak çalıştırıcı özelliğe sahiptir. Yaygın olarak bilinen ve birçok kullanıcının maruz kaldığı kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunların giderilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Diyabet ve huzursuz bağırsak sendromu gibi kronik rahatsızlıkların giderilmesine yardımcıdır.

Aloe Vera İçilir Mi?

Normal şartlar aloe vera bitkisinin içerisinde ki öz ağız yolu ile alınmamaktadır. Yapısı gereği cilt üzerine sürülebilir ve cilt tarafından emil. Ancak Aloe vera shot üretimi esnasında farklı işlemlerden geçirilip başka bitkilerle harmanlanmaktadır. Bu işlemler aloe vera shotın içilebilir bir kıvama gelmesini sağlar. Bir çok müşterinin aklında olan bu içilmez ki sorusunun cevabı burada bulunmaktadır. Çeşitli işlemler ve kıvamının düzenlenmesi ile içilebilir bir yapıya dönüştürülmektedir.